Yayık Tereyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yayık Tereyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yayık Tereyağı; inek, koyun, keçi ve manda gibi süt veren hayvanlardan elde edilen sütlerin dinlendirilerek olgunlaştırılmaları ve yayık dediğimiz özel bir kapta çalkalanarak veya özel makinelerde, yağ moleküllerinin bir araya gelmeleri ile elde edilerek yapılma işlemidir. İneğin sütünden elde edilen tereyağı sarı renkte iken, mandanın sütünden elde edilen tereyağı beyaz renktedir.

Olgunlaştırılma işlemi ise sütün uygun bir yerde dinlendirilmesi veya mayalandırılması ile olur.

Yayıkta Tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağ özellikle otlaklarda ve meralarda otlayan hayvanların sütü ile yapılmalı.

Bu sütle yapılan yoğurttan elde edeceğiniz tereyağı miktar yönünden hem daha fazla hem daha zahmetsiz olacaktır.

Elde ettiğimiz yağlı yoğurdu eskiden yaylalarda yayık kullanarak yapılırken, elektriğin olduğu dönemlerde ise elektrikli yayık makineleri ile tereyağı yapılırdı.

Yayık kabına süt veya yoğurdu boşaltıyorsunuz üzerine de boşalttığınız süt ya da yoğurttan biraz fazlaca soğuk su ekliyorsunuz. İyi bir tereyağının sırrı imalat sırasında kullanılan soğuk sudur. Soğuk su süt ya da yoğurt içerisindeki yağların topaklanmasını sağlar. Ilık su kullanıldığında yağ toparlanması ve topaklanarak birbirine yapışması verimsiz olur.

Buradaki oluşum ise Sütte lâktik asit meydana gelmesine neden olan bakteriler harekete geçerek sütün özel bir koku ve lezzet kazanmasına neden olur. Sütün emülsiyon dengesi bu arada bozulur, yağ moleküllerinin bir araya gelerek toplanmasına yani kitle hâline gelmesine neden olur. Böylece tereyağı elde edilmiş olur.

Tereyağı sütten elde edilince geride yağı alınmış süt kalırken, yoğurttan elde edilince de yayık ayranı dediğimiz, yağı tamamen alınmış yoğurt kalır.

Tereyağı %85 yağ ve %15 kazein, su, lâktoz, laktalbumin, laktaglobulin, A ve D vitaminleri ve kalsiyumdan oluşur. Bu %15'lik kısım içinde bulunan bazı maddeler, bakterilerin yağda kısa sürede üremesine ortam hazırlıyor. İyi saklanmadığı zaman renk bozukluğu, acılık ve kötü koku kazanır ve bozulur.

Tereyağının özel kokusu, içerisinde yer alan butirinden kaynaklanır. Bundan dolayı da diğer yağlardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Hayvansal yağların içerisinde sağlık açısından en çok kullanılanı tereyağıdır. Tereyağının yasaklandığı kişilerde, evde kullandıkları yağlara çok az ilve edilerek lezzet değişikliği yapılabilir.

Tereyağının kullanıldığı alanlar

Tereyağı genelde kahvaltılarda direk tüketilirken, yemeklerde bazen tek başına ya da başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılır. Yemeklerde kullanılan tereyağının içerisindeki su ve proteinli kısımlar eritilerek ayrıştırılır ve yemeklik tereyağı diye karşımıza çıkar. Yemek yaparken kahvaltılık tereyağı kullanılacaksa yağ ölçüsü biraz artırılmalıdır yoksa yemek yağsız olabilir. Halk arasında yağın su ve proteinlerinin ayrılma işlemine çeşitli değişik isimler verilir.

Tereyağı sağlık açısından çok önemli bir besin maddesi. Bilim insanları zaman zaman tereyağının sağlığa zararlı olduğuyla ilgili açıklamalar yapsa da son yıllarda artık tereyağı için olumlu açıklamalar yapılıyor. Öyle de olması gerekir. Doğal yollarla üretilen tereyağının hiçbir zararı yoktur, ancak her şeyde olduğu gibi bununda fazlası zararlıdır.

Tüketiciler marketlerden tereyağı aldıktan sonra tadından ve kokusundan memnun olmayabiliyor. Bundan korkan tüketiciler büyük markaların tereyağlarında kullandıklarında tat ve koku olarak o beyninde kazınmış, köyünde yediği tereyağı tadını alamamaktadır.

Yayık Tereyağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tereyağı Kaç Kalori?

Tereyağı Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tereyağlı Krema Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Krema Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Yumurta Kaç Kalori?

Tereyağlı Yumurta Kaç Kalori?

Tereyağlı Baklava Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Baklava Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Güveçte Tereyağlı Karides Tarifi ve Malzemeleri

Güveçte Tereyağlı Karides Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tereyağlı Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tereyağlı Erişte Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Erişte Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tereyağlı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri