Tereyağlı Karides Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tereyağlı Karides Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı karides, yapmak hem çok kolay hem de zahmetsiz bir rakı balık mezesidir. Genelde restoranlarda tattığımız ve yediğimiz bu lezzetli balık ürünü insanlarda bağışıklık sistemini ve de zekâ gelişi açısından faydalıdır. Haftada iki kere tüketilmesi insan sağlığı açısından çok yararlıdır.

Kullanacağımız karidesler ister çim çim dediğimiz küçük karides, isterseniz de jumbo dediğimiz büyük karidesten yapabilirsiniz. Tereyağlı karidesi evinizde beş dakikada hazırlayıp yemek masanızı süsleyebilirsiniz. Farklı lezzet arasında en sağlıklı olanlarından tereyağlı karidesi denemenizi tavsiye ederim.

Tereyağlı karidesin malzemeleri
  • 500 gram karides,
  • 2 diş sarımsak,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 1 çay kaşığı pul biber,
  • 1 tutam maydanoz,
Karidesin kullanıldığı yemeklerde yemeğin lezzeti ve özelliği karidesin büyüklüğüne göre değişir. Karidesler bir tencerede haşlandıktan sonra ister kabuklu ister kabuksuz olarak yapılır.

Tereyağlı Karides Nasıl Yapılır?

Yapacağımız Tereyağlı karidesin için öncelikle karideslerin temizlenip yıkanması gerekir. Tencere içerisine iki litre su içerisine bir miktar sirke ve tuz alır ve karidesler ilave edilir. Karidesler haşlanıncaya kadar kaynayan suyun içerisinde bekletilir. Bu süre ortalama 6-7 dakika kadardır. Haşlanan karideslerimiz sudan süzgeç yardımı ile çıkarıldıktan sonra kabuklarını soyabilmek için soğuk suyun altına tutulur ve ılıyan karidesler soyulur.

Daha sonra sarımsaklarımız uzunlamasına ikiye ayrılır. Tavamızı ocağın üzerinde ısıttıktan sonra içerisine tereyağı konularak eritilir ve dilimlenen sarımsaklar eriyen tereyağının içerisinde rengi değişinceye kadar kavrulur. Rengi değişen sarımsaklar yağdan çıkartılarak atılır ve yağın içerisine hazırladığımız karidesler konur ve kavurulur. Karideslerin tereyağında kavurulması ile üzerine pul biberi ve tuz ilave edilip baharatları içerisine alıncaya kadar tekrar karıştırılarak pişirilir. Ocaktan indirdiğimiz tereyağlı karidesimiz artık servis edilmeye hazırdır. Afiyetler olsun.

Tereyağlı Karides Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tereyağlı Yumurta Kaç Kalori?

Tereyağlı Yumurta Kaç Kalori?

Tereyağı Kaç Kalori?

Tereyağı Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Tereyağlı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tereyağlı Makarna Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Tereyağlı Makarna Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı Nasıl Yapılır?